1. Stare Miasto, Wilno
Stare Miasto w Wilnie jest pełne brukowanych uliczek, zabytkowych domów i 28 kościołów.
Rozpocznij od Ostrej Bramy, która niegdyś stanowiła część murów miejskich Wilna i pochodzi z 1522 r. Wewnątrz znajduje się ikona Matki Bożej Miłosierdzia (zwana też „Ostrą Panią Bramową”). Koniecznie spójrz, ponieważ ta ikona przyciąga pielgrzymów nawet spoza Litwy.
Oprócz Ostrej Bramy na Starym Mieście można znaleźć wiele innych perełek. Na przykład ulica Literatury, która słynie z tablic poświęconych autorom, którzy pisali o Wilnie lub mieszkali w tym mieście.
Lub idź na Wzgórze Giedymina. Tutaj w XIV wieku wielki książę litewski Giedymin zbudował zamek. Dziś można znaleźć pojedynczą zrekonstruowaną wieżę, Wieżę Giedymina, będącą pozostałością po tamtym Górnym Zamku, a wchodząc do środka, można dowiedzieć się więcej o historii dawnego zamku. Masz również wspaniały widok na Stare Miasto w Wilnie.
Jak już wspomnieliśmy powyżej, w centrum Wilna można znaleźć 28 kościołów i gorąco polecamy odwiedzić kilka z nich. Katedra wileńska znajduje się tuż pod wzgórzem Giedymina. Uwielbialiśmy także cerkiew Ducha Świętego ze wspaniałym zielonym ikonostasem.
2. Wspinaj się po piaskowych pagórkach
Jedną z najlepszych rzeczy na Litwie jest to, że można tu znaleźć zarówno historyczne miasta, jak i wyjątkową przyrodę. Naszym ulubionym parkiem narodowym jest Mierzeja Kurońska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znana również jako Park Narodowy Kuršių Nerija.
Mierzeja Kurońska to długi półwysep, który zaczyna się w pobliżu Kaliningradu i rozciąga się aż do Kłajpedy. Ponieważ granica rosyjsko-litewska dzieli Mierzeję, najłatwiej dostać się tutaj promem z Kłajpedy.
Gdy dotrzesz do Mierzei Kurońskiej, znajdziesz wiele rzeczy do zrobienia. W sumie po litewskiej stronie tego wąskiego obszaru znajduje się pięć osad. Uwielbialiśmy Nidę, wieś na południu, tuż obok Wydmy Parnidis. Ta najwyższa wydma na Mierzei Kurońskiej osiąga 52 metry, az jej szczytu rozpościera się fantastyczny widok na piaszczysty krajobraz.
Oprócz wspinaczki na wydmę, warto sprawdzić inne atrakcje Nidy. Mieszkał tu kiedyś niemiecki pisarz Thomas Mann. Możesz też kupić bursztyn lub poznać historię w Muzeum Historii Mierzei Kurońskiej.
Niezależnie od tego, co robisz, zarezerwuj trochę czasu na spacer po wiosce. Mierzeja Kurońska słynie nie tylko z naturalnego piękna, ale także z niebieskich domów i wyjątkowej kultury.
3. Odwiedź Kłajpedę
Kłajpeda kiedyś nosiła imię Memel i należała do Królestwa Pruskiego. Dziś w domach z muru pruskiego pozostają tylko ślady niemieckiego dziedzictwa, nadając miastu wygląd, którego nie znajdziesz nigdzie indziej na Litwie.
Mimo że spora część miasta została zniszczona w czasie wojny, mieszkańcy zrekonstruowali większość budynków, a po brukowanych uliczkach Starego Miasta można spędzić godziny spacerując. Koniecznie zejdź także na nabrzeże. Jeśli odwiedzasz je latem, ten obszar jest szczególnie piękny na przejażdżki łodzią.
W porcie znajduje się posąg Czarnego Ducha w Kłajpedzie. Chociaż ta zakapturzona, bez twarzy istota wygląda, jakby wyszła prosto z opowieści o duchach, legenda głosi, że tak naprawdę uratowała Kłajpedę! Pewnego dnia wyszedł z wody, aby ostrzec mieszkańców przed nadchodzącym głodem. Dzięki Czarnemu Duchowi miasto mogło zaopatrzyć się w żywność i przetrwać kolejne miesiące.
4. Wzgórze Krzyży
Jeśli szukasz wyjątkowego widoku, jakiego nie znajdziesz nigdzie indziej, musisz odwiedzić Wzgórze Krzyży. Wiele legend opowiada historię tego wzgórza. Mówi się, że kiedyś stał tam kościół i został pochowany w ziemi podczas szczególnie silnej burzy. Inny mówi, że pewien mężczyzna postawił pierwszy krzyż, aby modlić się o życie swojej córki, która nagle zachorowała.
Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z około 1850 roku, chociaż pierwsze krzyże mogły pojawić się wcześniej. Za rządów Związku Radzieckiego rząd zakazał wszelkiej religii i wielokrotnie burzył wzgórze. Miejscowi wrócili wtedy w nocy i ponownie postawili krzyże, zamieniając Wzgórze Krzyży w symbol milczącego buntu.
Od czasu uzyskania przez Litwę niepodległości w 1991 r. Liczba krzyży stale rosła. Dziś można znaleźć ich tutaj ponad 100 000, co czyni go jednym z najbardziej imponujących w całym kraju.
Spacerując po okolicy, zobaczysz nie tylko krzyże, ale także różańce i wizerunki Matki Marii i Jezusa.
Aby dostać się na Wzgórze Krzyży, musisz najpierw udać się do Siauliai. Stąd możesz wynająć taksówkę, która zawiezie Cię do atrakcji. Pamiętaj, aby wynegocjować, jak długo taksówkarz będzie na Ciebie czekał. Na szybką wizytę powinno wystarczyć pół godziny. Ale jeśli chcesz odpowiednio zbadać i zrobić dużo zdjęć, będziesz potrzebować około godziny.
5. Zamek w Trokach
Około godziny drogi od Wilna znajdują się Troki. Chociaż dziś Troki to urocze miasto z kolorowymi drewnianymi domami w centrum miasta, odegrało ogromną rolę w historii Litwy i było kiedyś tak samo ważne jak Wilno.
Najlepszym miejscem, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu Troków, jest zamek na wyspie. Chociaż Wilno było oficjalną stolicą od XIV wieku, wielcy książęta litewscy przyjmowali wielu ważnych międzynarodowych gości na zamku w Trokach.
Dziś w zamku można znaleźć wiele wystaw, które pozwolą Ci dowiedzieć się więcej o jego historii, a także o historii Trok. Ponadto możesz dowiedzieć się więcej o Karaimach.
Ta turecka mniejszość etniczna prawdopodobnie przybyła w 1400 roku, kiedy wielki książę Witold zwerbował ich jako strażników zamkowych. Przez wieki kultywowali swoje tradycje i kulturę i choć w Trokach pozostało tylko kilka rodzin, jest to idealne miejsce, aby dowiedzieć się o nich więcej.
6. Republika Zarzecza
Ze wszystkich miejsc, które możesz odwiedzić i zobaczyć w Wilnie, Republika Uzupis jest bez wątpienia najbardziej dziwacznym i wyjątkowym. Dopóki nie pojechaliśmy na Litwę, nawet nie słyszeliśmy o tej maleńkiej republice, która ogłosiła niepodległość w 1998 roku.
Nic dziwnego, że żaden kraj na świecie nie uznaje Uzupis za niezależną republikę. Nie przeszkadza to rządowi Uzupis zebrać się w barze Uzupio Kavine, który pełni podwójną funkcję jako izba parlamentu.
Nie powstrzymało to również artystów, którzy pierwotnie założyli republikę w prima aprilis, od napisania konstytucji i przetłumaczenia jej na ponad 20 języków. Albo z zamiany sklepu z pamiątkami w „Posterunek graniczny Uzupis”.
Jak już zapewne zauważyłeś, cała niepodległość zaczęła się bardziej jako żart niż cokolwiek innego i nigdy nie przekształciła się w prawdziwy ruch niepodległościowy. Ale dzięki temu ta dziwaczna okolica podniosła się i musiała zmienić jedną z najbardziej zaniedbanych części Wilna w taką, w której można znaleźć kawiarnie, malutkie galerie i mnóstwo niesamowitych dzieł sztuki ulicznej.
Podczas wizyty koniecznie zatrzymaj się przy Aniele Uzupis, który jest symbolem maleńkiej republiki. Niedaleko znajduje się konstytucja, więc spójrz na nią, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o „podstawowych wartościach” ludzi tu mieszkających.
7. Muzeum Okupacji i Walki o Wolność
Jeśli możesz odwiedzić tylko jedno muzeum na Litwie, zrób to. W Wilnie znajduje się Muzeum Okupacji i Walki o Wolność, zwane wcześniej Muzeum Ofiar Ludobójstwa. Budynek służył niegdyś jako siedziba gestapo, zanim KGB zaczęło używać go do swoich głównych operacji.
Na najwyższych piętrach, gdzie kiedyś w swoich biurach pracowali funkcjonariusze KGB, znajduje się obecnie wystawa o sowieckiej okupacji. Ale głównym powodem wizyty jest piwnica, w której można zobaczyć dawne cele więzienne. Spacerując tutaj, zobaczysz małe, wilgotne komórki.
Podczas okupacji hitlerowskiej gestapo więziło w tych celach Żydów. Jeden z nich jest teraz poświęcony ich historii. Później Sowieci przetrzymywali tutaj na dole tych, którzy byli w jakikolwiek sposób zaangażowani w ruch oporu. Cele są małe i wilgotne, ale im dalej pójdziesz, tym lepiej zrozumiesz okropności, przez które musieli przejść więźniowie.
Jedna z cel, malutka, ma wyściełane ściany. Na środku widać kaftan bezpieczeństwa – dla tych więźniów, którzy odmówili współpracy. Wyściełane ściany powstrzymywały ich krzyki.
Po drugiej stronie dziedzińca znajdziesz komnatę egzekucyjną. Do początku lat 60. rozstrzeliwano tu ponad 1000 więźniów, zwykle w środku nocy. W niektóre dni funkcjonariusze rozstrzeliwali kilka osób pod rząd, a następnie wynosili ich ciała i chowali w zbiorowym grobie na przedmieściach Wilna.
8. Jedzenie Litewskie
Zanim pojechaliśmy na Litwę, nie znaliśmy ani jednej litewskiej potrawy. Ale już pierwszego wieczoru odkryliśmy, że kraj ten ma bogate dziedzictwo kulinarne. Próbowaliśmy wielu różnych potraw, od knedli ziemniaczanych po gołąbki i barszcz.
W całym kraju znajdziesz tradycyjne restauracje, ale dobrym punktem wyjścia jest Etno Dvaras. Ta sieć ma kilka restauracji w różnych miastach i specjalizuje się w tradycyjnej kuchni litewskiej. Wszystko, co zamówiliśmy, było doskonałe.
9. Kowno
Serce najstarszej części miasta stanowi rozległy rynek (Plac Ratuszowy) otoczony z czterech stron pierzejami zabytkowych domów. Dominującą budowlą jest tu okazały budynek ratusza miejskiego, który przez kownian nazywany jest “Białym Łabędziem”. Budowla wniesiona została w 1542 roku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w latach 1771-1780. W 1824 roku ratusz przekształcony został w cerkiew prawosławną, a przed I wojną światową działała tu rosyjska administracja Kowna. Gmach ten uznawany jest za jedną z najcenniejszych i najładniejszych tego typu budowli na Litwie (a niegdyś w Rzeczypospolitej). Obecnie w gmachu znajduje się muzeum ceramiki. W bezpośrednim sąsiedztwie rynku znajduje się kolejny ważny zabytek jakim jest gotycka bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Budowa świątyni rozpoczęta została na początku XV wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. We wnętrzu archikatedry warto zwrócić uwagę na XVIII wieczny ołtarz główny przedstawiający grupę Ukrzyżowania w otoczeniu 12 apostołów. W świątyni pochowano biskupa żmudzkiego Macieja Wołónczewskiego, poetę Maironisa (jego mauzoleum znajduje się na zewnątrz kościoła) oraz kardynała Vincentasa Sladkevičiusa. Pozostałe ważne zabytki Kowna to m.in. pozostałości średniowiecznego zamku (Kauno Pilis), pochodzący z przełomu XV i XVI wieku zespół klasztorny bernardynów, gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, usytuowany przy runku barokowy kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego, ufundowany przez kupców Hanzy gotycki Dom Perkuna, klasztor w Pożajściu oraz okazały kościół św. Michała Archanioła zwany także Garnizonowym.
10. Plaże
Litwa prawdopodobnie nie jest pierwszym krajem, który przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o plażach. Ale kraj ma dostęp do Morza Bałtyckiego, a latem miejscowi napływają do wybrzeża.
Ponieważ odwiedziliśmy w lutym, sami nie odpoczywaliśmy na plaży. Udaliśmy się na wybrzeże Bałtyku na Mierzei Kurońskiej i omal nie porwał nas silny wiatr. Jednak latem rodziny spędzą wakacje na tej plaży w Smiltynem i będą się świetnie bawić.
Innym popularnym miejscem plażowania na Litwie jest Połąga. Ta miejscowość wypoczynkowa przyciąga latem nie tylko turystów krajowych. Tutaj można wybrać się na długie spacery wzdłuż wybrzeża lub podziwiać zachód słońca na molo. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bursztynie, odwiedź Muzeum Bursztynu w Połądze.